Přistupujme k nemocem „dospěle“, nebojme se mluvit ani o umírání, smrti nebo užívání marihuany

Několik generací jsme takříkajíc odtrženi od smrti. Umírání a smrt se přesunuly z domácností do různých institucí, naši blízcí často umírají v nemocnicích a léčebnách pro dlouhodobě nemocné. Smrt se tím pro nás stala jakousi abstraktní hrozbou, a stejně iracionálně mnohdy přistupujeme i k vážným nemocem: mnoho lidí neřeší prevenci, a když nemoc vypukne, část pacientů odmítá spolupracovat s lékaři a uchyluje se k více či méně nebezpečným alternativním metodám.

Pacient s vážnou diagnózou musí mít právo spolurozhodovat o své léčbě, má právo i léčbu odmítnout – to všechno ale na základě přesných a srozumitelných informací. Musíme tedy usilovat jednak o to, aby lékaři měli více prostoru pro rozhovory s pacienty, jednak podporovat otevřený přístup k nemocem.

Napomoci mohou i různé neziskové organizace a aktivity, jako je například kampaň Měsíc raka, kterou loni vymyslela Lucie Bittalová a v níž letos pokračujeme. Hlavním poselstvím kampaně je výzva ženám, aby nezanedbávaly preventivní gynekologické prohlídky. Zároveň ale kampaň radí, jak se zachovat v případě, když nemoc propukne, a také jak naložit s posledními týdny života, pokud se nemoc dostane do neléčitelné fáze.

V souvislosti s vážnými nemocemi bych ráda v Senátu znovu otevřela téma užívání marihuany. Ze své vlastní zkušenosti z léčby na onkologii vím, že velké množství pacientů marihuanu běžně užívá, protože mírní obtíže plynoucí z léčby (ozařování, chemoterapie), zlepšuje chuť k jídlu, uklidňuje a umožňuje lepší spánek. V současné době je tedy u nás naprosto nesmyslná situace, kdy část pacientů (s osvíceným, byť otevřeně nepřiznaným) souhlasem lékařů užívá v podstatě nelegální látku – a čas od času je jejich jednání dokonce kriminalizováno. Léčebné konopí na předpis je velmi těžce dostupné a přemrštěně drahé. Samozřejmě lékař se nemůže zaručit za účinky doma vypěstovaného konopí, ale na druhou stranu by průběžný sběr dat od pacientů mohl otevřít nové možnosti zacházení s touto látkou, která je levná, relativně bezpečná a velmi výrazně zvyšuje kvalitu života pacientů.

Bára Antonová

senátorka na život a na smrt

Kandidátka TOP 09, Strany zelených a Žít Brno v senátním obvodu č. 58 Brno-město

Mluvme spolu

Napište mi na můj e-mail barbora@volimbaru.cz nebo zavolejte na telefonní číslo 732 632 019.